Metody treningowe

_MG_9067

Drodzy Rodzice!

Już na wstępie pragniemy podziękować za Wasze zaufanie i powierzenie nam Waszych dzieci. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zarówno dzieci, jak i ich rodzice czuli się u nas dobrze. Chcielibyśmy poinformować Was, co naszym zdaniem znaczy być trenerem piłki nożnej i jak powinien wyglądać trening piłki nożnej, zwłaszcza w najmłodszych grupach wiekowych.
Pierwszą i najważniejszą dla nas rzeczą jest Wasza świadomość, że nauka specjalistycznych technik piłkarskich, czy strategii taktycznych w najmłodszych grupach wiekowych nie odgrywa znaczącej roli. Podstawowymi elementami w piłce nożnej, które chcemy wpoić dzieciom poprzez różne formy gier i zabaw są m. in.: podania piłki w określonym kierunku, żonglerka, zdobywanie i obrona bramek. W starszych grupach będziemy zwracać większą uwagę na kierunkowe przyjęcie piłki, prowadzenie piłki ze zmianą kierunku, prawidłowe uderzenie oraz współpracę z partnerem.
Równie ważnymi umiejętnościami zdobytymi na zajęciach piłkarskich będą:

• Odnalezienie się w grypie rówieśników
• Wspólne, zespołowe dążenie do celu
• Radzenie sobie z przegranymi i wygranymi
• Szanowanie przeciwnika
• Akceptowanie i przestrzeganie przepisów gry

Chcemy stworzyć warunki, ku temu, aby Wasze dzieci mogły:

• Rozwijać swoją kreatywność w korzystaniu z przyrządów i przyborów sportowych
• Zbierać ogólne doświadczenia ruchowe podczas ćwiczeń zaproponowanych na zajęciach
• Doskonalić swoje zdolności koordynacyjne, takie jak: zręczność, sprawność i szybkość reakcji
• Czerpać radość z gry w piłkę i udziału w życiu naszego Klubu
• Pozbyć się stresów związanych z codziennymi zajęciami

Proszę się nie dziwić, gdy na treningach będziecie mogli czasem zaobserwować różne gry ruchowe, które na pierwszy rzut oka zdają się mieć niewiele wspólnego z piłką nożną. Takie czynności, jak wspinanie się, skoki, podskoki, utrzymywanie równowagi muszą być stale doskonalone. Zaprocentują później w długofalowym rozwoju umiejętności piłkarskich. Nie będziemy zapominali oczywiście, że istotą jest gra w piłkę nożną.
Rozgrywamy również mecze z innymi drużynami. Nie chodzi nam jednak o to, aby w najmłodszych kategoriach wygrać możliwie najwięcej spotkań. Będziemy oczywiście dążyć do zwycięstwa, ale nie za wszelką cenę. Chcemy o wiele mocniej, aby każde dziecko miało możliwość intensywnego ruchu i potrafiły czerpać radość i przyjemność z gry. W pierwszym etapie nauki gry w piłkę nożną nie jest ważne, jaką pozycję zajmują na boisku i jakie zadania wykonują w trakcie meczu. Podczas doskonalenia umiejętności piłkarskich w starszych kategoriach wiekowych niejednokrotnie jeszcze będą zmieniać pozycje na boisku, tak aby lepiej się rozwijać i pomagać swojej drużynie. Pozycje na boisku, młodych zawodników, często zmieniają się z meczu na mecz, a nawet w trakcie meczu. Jest również oczywiste, że zawodnik grający będzie zmieniany przez inne dzieci, tak aby wszystkie mogły zagrać.
Oczywiście cieszmy się z wygranych, ale nie za cenę np. odsyłania zawodników słabszych na trybuny, czy też utraty radości z gry z powodu za szybko przypisanej roli dziecku. Dajmy dzieciom zbierać różne doświadczenia, co na pewno przyczyni się do ich szybszego rozwoju.
Stopniowo będziemy przygotowywać młodych zawodników do odpowiedniej współpracy z kolegami z drużyny, wypełniania założeń taktycznych oraz odpowiedzialności za wynik. Nie będziemy zapominać jednak, że powinni z treningów i meczów czerpać radość oraz satysfakcję.
Ariel Jakubowski